Po inšpirácie pre program Budúcnosť INAK až do Tel Avivu

6. aug, 2019

Vedeli ste, že po roku 2020 bude až 90 % zamestnaní vyžadovať digitálne zručnosti? Pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia s obmedzeným prístupom k informačným technológiám je to alarmujúca správa. Práve preto sme sa rozhodli spustiť unikátny program Budúcnosť INAK. Našim cieľom je podporovať digitálne zručnosti, tvorivosť a podnikavosť a pomôcť tak zvýšiť šance na ďalšie kvalitné štúdium a následne úspech na trhu práce aj u detí zo znevýhodneného prostredia.

Kulinárska aplikácia, či odevný startup

Pri tvorbe Budúcnosti INAK sme sa inšpirovali úspešným izraelským programom Unistream, ktorý nás pozval na udeľovanie cien Podnikateľ roka pre mladé talenty. Vďaka tejto skúsenosti sme mohli načerpať inšpirácie pre naše ďalšie aktivity.

Tisíce účastníkov z rôznych častí Izraela prezentovali v tímoch svoje sociálne inovácie pre spoločnosť. Od kulinárskej aplikácie, ktorá prepája lokálnych kuchárov s turistami, až po oblečenie pre telesne znevýhodnené deti, študenti prezentovali svoje sociálne startupy ako profesionáli. Nápadité projekty študentov zo sociálne slabšieho prostredia sú dôkazom, že podpora mladých talentov má perspektívu zlepšiť život celej spoločnosti.

Program Unistream už vybudoval 14 podnikateľských centier po celej krajine s dôrazom na vidiek. Študenti v nich pracujú na svojich nápadoch a inováciách pre spoločnosť pod dohľadom skúsených mentorov.

Prvé centrum Budúcnosti INAK bude v Trnave

Už na jeseň tohto roka otvorí Nadácia Pontis prvé centrum programu Budúcnosť INAK. V spolupráci so Základnou školou s materskou školou Gorkého v Trnave vytvoríme priestor pre žiakov, ktorí majú záujem sa vzdelávať aj mimo povinnej školskej dochádzky. Odbornými garantami a partnermi projektu sú zvučné organizácie v podobe Mini Tech MBA, Maxman Consultants či Nadačný Fond Telekomu.Postupne sú v pláne ďalšie centrá vo Zvolene a Žiline.

V Izraeli sme okrem iného mali niekoľko stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi. Doniesli sme si veľa podnetov, ako môžeme v problematike slabých digitálnych zručností prinášať systémové riešenia a zároveň prepájať rôznych aktérov.

Odborníci zo Social Finance Israel nám porozprávali o svojich priekopníckych aktivitách v oblasti riadenia modelu odmeňovania za úspech (z anglického pay for succes ) v Izraeli. Model prepája investorov, ktorí vložia svoj kapitál do sociálneho dopadu. Napríklad investujú do zlepšenia matematických zručností študentov vo vylúčených komunitách a štátne inštitúcie následne vklad v prípade úspechu preplatia.

Navštívili sme tiež kanceláriu Start-Up Nation Central v Jeruzaleme a neziskovú organizáciu Carmel 6000, ktorá chce vytvárať pozitívny sociálny dopad prostredníctvom technológií.

Všetky novinky o našom programe Budúcnosť INAK môžete sledovať na našej stránke: https://buducnost.visualcom.sk/

Podobné články